:) Dziś stworzyłam na swojej stronie nową kategorię „Kamienie, minerały, skały”
W tym dziale znajdziecie opisy różnych kamieni i minerałów. Może zebrane informacje Wam się spodobają.

Dziś chciałabym Wam przybliżyć minerał zwany Zoisyt (Zoizyt).
Zoisyt (Zoizyt) to minerał należący do grupy krzemianów grupowych. Należy do grupy minerałów rzadkich, rozpowszechnionych tylko w niektórych rejonach Ziemi.
Nazwa pochodzi od austriackiego przyrodnika i kolekcjonera minerałów S. Zoista von Edelstina.
Zoisyt jest kruchy, przezroczysty, często zawiera domieszki manganu (thulit), chromu (anyolit), wanadu (tanzanit), strontu, potasu, tytanu.
Minerał skał metamorficznych niskich temperatur i dużych ciśnień. Spotykany w skałach wapienno – krzemianowych, gnejsach, granulitach, amfibolitach, i eklogitach.
Występuje: Tanzania, Kenia, Zambia, Rosja – Ural, USA – Wyoming, Karolina Pd, Meksyk, Austria, Norwegia, Szwajcaria.
W Polsce – występuje w masywie Braszowic, Jordanowie Śląskim, Nasławicach, także w amfibolach Sobótki, w okolicach Nowej Rudy i Sokolca k.Kłodzka.

(Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Zoisyt)

To tyle jeśli chodzi o ogólne informacje :) Czas skierować tor postu na zoisyt z rubinem.
Co to takiego?
Zoisyt z rubinem to zielona odmiana zoisytu zwana Anyolitem. Nazwa pochodzi od masajskiego anyoli = zielony, i nawiązuje do barwy tego minerału. Barwa zielona została wywołana domieszką chromu. Bardzo często widoczne są czarne wrostki hornblendy i duże, zwykle nieprzezroczyste rubiny. Zazwyczaj występuje w formie zbitej.
Zoisyt z rubinem pochodzi z Tanzanii – okloic Longido (odkryty w 1954r).
(Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Anyolit)


Wyświetl większą mapę

Zielony zoisyt to kamień uleczający duszę, emanuje energią wzrostu i rozwoju, dodaje sił żeby odrodzić się na nowo po przejściach. To kamień dla osób, które przeszły przez wydarzenia całkowicie zaburzające ich życie – po chorobie, wielkim stresie lub stracie. Pomaga pozbierać się po kryzysie, wyrazić żal i ból w sposób nie szkodzący człowiekowi, wyjść z apatii, po prostu wrócić do normalnego życia.
Zoisyt transformuje negatywne energie w pozytywne, wyrywa z zachowań przeciwko sobie. Polecany również dla ludzi, którym stawiane są bardzo wysokie wymagania, a którzy w duszy pragną wolności i wyrażania swojego prawdziwego ja.
Znak zodiaku: Bliźnięta , Rak , Lew , Skorpion , Strzelec.
(Źródło: http://www.magicznagaleria.pl/kamien.php?id=757)

Zoisyt z rubinem wykorzystałam jako główny element bransoletki sutasz „Głóg”.
Oto link bezpośredni do wpisu: http://www.sutasz.vizje.pl/sutasz/23-bransoletka-glog-sutasz-soutache/
Do bransoletki wykorzystałam fasetowaną kule. Poniżej zamieszczam zdjęcie na którym widać piękną grę kolorów zoisytu z rubinem :)


Dziękuje za uwagę i pozdrawiam wszystkich czytających :)